
• Lk 9, 10–17 •

Evaņģēlija teksts (divi tulkojumi)
Vecais tulkojumsJaunais tulkojums
10. Un apustuļi atgriezušies stāstīja Viņam, ko visu viņi darījuši; un Viņš, ņēmis tos līdz, aizgāja savrup tuksnešainā vietā, kas atradās pie Betsaidas. 11. Daudzi ļaudis, to uzzinājuši, sekoja Viņam; un Viņš, pieņēmis tos, runāja viņiem Dieva valstību, un tos, kam vajadzēja dziedināšanas, izdziedināja.
12. Bet diena sāka iet uz beigām; un tie divpadsmit, piegājuši Viņam, sacīja: Atlaid ļaudis, lai viņi iet miestos un apkārtējos ciemos meklēt naktsmājas un pārtiku, jo mēs šeit esam tuksnešainā vietā. 13. Bet Viņš tiem sacīja: Dodiet jūs viņiem ēst! Bet tie atbildēja: Mums nav vairāk kā piecas maizes un divas zivis; vai atkal: Mēs iesim un nopirksim pārtiku visiem šiem ļaudīm. 14. Bet bija viņu ap pieci tūkstoši vīriešu. Un Viņš sacīja saviem mācekļiem: Lieciet viņiem apsēsties grupās pa piecdesmit! 15. Un viņi tā darīja un novietoja visus. 16. Bet Viņš, paņēmis piecas maizes un divas zivis un paskatījies uz debesīm, svētīja tās un lauza, un deva saviem mācekļiem, lai celtu ļaudīm priekšā. 17. Un visi ēda un paēda; un ar pārpalikušajām druskām viņi pielasīja divpadsmit grozus.
10 Apustuļi atgriezušies stāstīja viņam visu, ko bija darījuši. Tad viņš ņēma tos sev līdzi un devās pa savrupu ceļu uz pilsētu, vārdā Bētsaīda. 11 Ļaužu pūļi, to uzzinājuši, sekoja viņam. Viņš tos pieņēma un runāja tiem par Dieva valstību, un darīja veselus tos, kam bija vajadzīga dziedināšana.
12 Diena jau sliecās uz vakaru, kad tie divpadsmit piegāja pie viņa un sacīja: “Atlaid ļaudis, lai tie dodas uz apkārtējiem ciemiem un mājām, kur varētu pārnakšņot un dabūt kaut ko ēdamu, jo mēs šeit esam nomaļā vietā.” 13 Bet viņš tiem sacīja: “Dodiet jūs viņiem ēst.” Tie sacīja: “Mums nav vairāk kā piecas maizes un divas zivis. Vai lai ejam pirkt ēdamo visiem šiem ļaudīm?” 14 Jo to bija ap pieci tūkstoši vīru. Bet viņš mācekļiem sacīja: “Lieciet tiem apsēsties zemē pulkos pa piecdesmit.” 15 Viņi tā izdarīja un lika visiem apsēsties. 16 Tad viņš ņēma tās piecas maizes un divas zivis un, pacēlis acis uz debesīm, pateicās un lauza tās un deva mācekļiem, lai tie tās pasniegtu ļaudīm. 17 Visi ēda un bija sāti, un no pāri palikušajiem maizes gabaliem salasīja divpadsmit grozus.
↑
Papildinājums dziļākai meditācijai
Rakstu vieta: Lk 9, 10a
Paralēlās vietas:
Līdzīga tēma:
Atsauces pie konkrētiem pantiem:
- Lk 9, 10a par.: Mt 10,1-4; Mk 3,13-19; Lk 10, 17-20
Rakstu vieta: Lk 9, 10b-17
Paralēlās vietas:
- Mt 14, 13-21
- Mk 6, 32-44
- J 6, 1-15
Līdzīga tēma:
Atsauces pie konkrētiem pantiem:
- Lk 9, 10b par.: Lk 10,13; Mt 11,21; J 6,23.
- Lk 9, 11 par.: Mk 6,53-56; Mt 5,1; Mt 15,29-30.
- Lk 9, 13 par.: Izc 16,4; 1 Ķēn 17,8-16; 2 Ķēn 4,42-44; J 4,8; J 21,9.13.
- Lk 9, 14 par.: Izc 18,25; Sk 31,14; Mk 6,7; Mt 13,30; 2 Ķēn 3,16-17.
- Lk 9, 16 par.: Mk 7,34; J 11,41; J 17,1; Mt 26,26-28 (paralēlie → Mk 14,22-24; Lk 22,17.19-20); 1 Kor 11,23-26; Lk 24,30-31; Apd 27,34-35.
- Lk 9, 17 par.: 2 Ķēn 4,42-44.
↑
- Šajā Evaņģēlija fragmentā uzrādīts it kā apustuļu pirmās misijas noslēgums. Ņemot vērā Jēzus iepriekšējo un apustuļiem doto jauno uzdevumu, tiks skicēta Baznīcas misija. Tā turpinās Jēzus – Mesijas trīskāršo – priestera, pravieša un karaļa – sūtību, kas praktiski īstenosies Dieva Vārda sludināšanā un sakramentu pasniegšanā. (Lasot šo fragmentu, vajadzētu īpaši domāt par Euharistiju). Pie visa ar laiku pievienosies trešais uzdevums: vadīt Dieva tautu. Precīzus vārdus par šo trīskāršo Baznīcas sūtību var atrast katehismā:
- “Baznīca ir apustuliska, jo ir dibināta uz apustuļiem, un (…) līdz Kristus otrreizējai atnākšanai Baznīcu turpina mācīt, svētdarīt un vadīt apustuļi – pateicoties pēctečiem, kas turpina nest tos pašus pienākumus: bīskapu kolēģijai, “kurai palīdz priesteri vienotībā ar Pētera pēcteci, Baznīcas virsganu” (sal. KBK 857).
- Saliksim kopā tekstus, kas tam atbilst, kurus esam jau atraduši sv. Lūkasa Evaņģēlijā un pieliksim klāt sarunu ar sv. Pēteri (no sv. Jāņa Evaņģēlija):
- “Bet Viņš, saaicinājis divpadsmit apustuļus, deva tiem spēku un varu pār visiem ļaunajiem gariem un slimību ārstēšanai. Un Viņš sūtīja tos sludināt Dieva valstību un dziedināt slimos.” (Lk 9, 1-2)
- “…Viņš tiem [divpadsmit] sacīja: «Dodiet jūs viņiem ēst!»” (Lk 9, 13)
- “Tad Viņš atkal sacīja tam: «Sīmani, Jonas dēls, vai tu mani mīli?»Tas Viņam sacīja: «Tiešām, Kungs, Tu zini, ka es Tevi mīlu!» Viņš tam sacīja: «Gani manus jērus!» Un trešo reizi Viņš tam sacīja: «Sīmani, Jonas dēls, vai tu mani mīli?» Pēteris noskuma, tāpēc ka Viņš trešo reizi tam sacīja: Vai tu mani mīli? Un tas Viņam sacīja: «Kungs, Tu visu zini; Tu zini, ka es Tevi mīlu.» Viņš tam sacīja: «Gani manas avis!»” (J 21, 16-17)
- Apustuļi atnāca pie Jēzus, lai paziņotu par paveikto. Var mazliet pārsteigt, ka neviens no evaņģēlistiem neraksta, kā uz to reaģēja Kungs Jēzus, kādus vārdus Viņš izteica. Jēzus reakcija ir darbība – Viņš paņēma mācekļus sev līdzi un veda uz tuksnešainu vietu netālu no Betsaidas. Šajā žestā var ieraudzīt norādi uz to, ka pēc darba nepieciešama atpūta, distance pēc paveiktā. Šāda rīcība atgādina stāstu par radīšanu, kad ir pieminēta Dieva “atpūta”, kuru nevajadzētu saprast tikai šaurā nozīmē, bet vairāk kā baudu un prieku paveiktā dēļ, kā sava darba augļu svinēšanu:
- “Un Dievs pabeidza septītajā dienā Savu darbu, ko Viņš bija darījis, un atdusējās septītajā dienā no visa Sava darba, ko bija darījis. Un Dievs svētīja septīto dienu un iesvētīja to, jo Viņš tanī atdusējās no visa Sava darba, ko radīdams bija darījis.” (Rad 2, 2-3)
- Evaņģēlijā vairākas reizes redzams, ka ļaudis tomēr neļāva Jēzum tik vienkārši distancēties, attālināties (sal.: Mt 14, 13; J 6, 24-25…). Tāpat ir šoreiz: “Ļaužu pūļi, to uzzinājuši, sekoja viņam.” Šis tautas “uzbāzīgums” kļūst par pamatu nākamajam brīnumam – pirmajai maizes pavairošanai tuksnesī. Šo notikumu visprecīzāk apraksta sv. Marks. Sv. Lūkass nemaz nepiemin par divsimt denārijiem, kas bija apustuļiem, un iespējamo pārtikas iegādi par šo pieticīgo naudas summu. Tomēr viņš izceļ vairākus faktus:
- diena jau sliecās uz vakaru
- viņi atradās nomaļā vietā, kur nevar dabūt kaut ko ēdamu
- viņiem bija ne vairāk kā piecas maizes un divas zivis
- to bija ap pieci tūkstoši vīru.
- Tas ir kā labs fons evaņģēlistu pamatnosacījumam:
- atklājas Jēzus Kristus žēlastība, kas par brīvu un no nekā atbalsta cilvēku,
- atklājas arī Viņa brīnumainā spēka izrādīšana.
- Šī Dieva žēlastība un pārdabiskais spēks uzsvērts divos veidos:
- tika pabaroti pieci tūkstoši vīru (lai nebūtu šaubu par cilvēku daudzumu, sv. Matejs rakstīja: “Bet to, kas ēduši, skaitā bija pieci tūkstoši vīriešu, neieskaitot sievietes un bērnus.” → Mt 14, 21)
- ar pāri palikušajiem maizes gabaliem varēja salasīt divpadsmit grozus.
- Veiktajā brīnumā ir vērts ieraudzīt Jēzus kārdināšanas atbalsi. Toreiz, tuksnesī, kad pats Jēzus četrdesmit dienas un četrdesmit naktis bija gavējis, izsalka, velns piedāvāja Viņam – var teikt “nelaikā un nevietā” – atklāt savu identitāti: “Ja Tu esi Dieva Dēls, saki, lai šie akmeņi kļūst maize!” (Mt 4, 3) Tagad caur veikto brīnumu ļaužu priekšā tiek uzrādīts, ka Viņš ir Dieva Dēls. Vairāk. Ja mēs atceramies iepriekšējo sv. Lūkasa Evaņģēlija fragmentu ar tajā klātesošo Heroda jautājumu: “…bet kas šis ir?”, tad šeit tam ir saskatāma atbilde. Kā tika pieminēts, atbildi sv. Lūkass piedāvā Teofilam, lai viņš varētu “pārliecināties tās mācības patiesībā, kurā viņš bija mācīts” (sal. Lk 1, 4).
- Saprašanu par veikto brīnumu vajadzētu paplašināt, atsaucoties pie Evaņģēlija, kuru uzrakstījis sv. Jānis, tā sestās nodaļas. Šai komentārā tiek norādīts uz Vecās Derības notikumu, kad tauta tika brīnumaini pabarota ar mannu tuksnesī: “Maizi no debesīm Viņš deva tiem ēst…” (sal.: Izc 16, 15; Sk 11, 7.9; Ps 78, 23-257). Tā gaismā Jēzus atklājas ka otrais Mozus, jo līdzīgi kā Mozus brīnumaini pabaroja Izraēļa tauta ar mannu tuksnesī, tā tagad Jēzus brīnumaini pabaro tuksnesī Jaunās Derības tautu. Tādējādi gan ar Vārda sludināšanu, gan ar maizes pavairošanu acīmredzami izpildās Dieva solījums pabarot izsalkušo Radību, kas toreiz izskanēja caur pravieti Isaju: “Tas Kungs Cebaots sarīkos uz šī kalna visām tautām lepnu mielastu – mielastu ar vecu vīnu, ar trekniem ēdieniem, ar ilgi taupītu un labi nogulējušos vīnu.” (Is 25, 6)
- Svētais Jānis tomēr parāda lielu atšķirību, kāda pastāvēja starp Mozus mannu un maizi, ko dod Jēzus. Manna tuksnesi uzturēja (līdz kādam laikam) fizisko dzīvību. Jēzus, Dieva Dēls, atnāca, lai rūpētos par mūsu dvēseles dzīvību, tas ir, par cilvēka dvēselei paredzēto mūžīgo dzīvi. Šī atšķirība īpaši atskan vārdos: “Jūsu tēvi ēda mannu tuksnesī un nomira.” (J 6, 49) un “Patiesi, patiesi es jums saku: ne Mozus jums deva maizi no debesīm, bet mans Tēvs dod jums patieso debessmaizi, jo Dieva maize ir tā, kas nāk no debesīm un pasaulei dod dzīvību.” (J 6, 32-33) Šai pašā Evaņģēlijā tālāk seko Jaunajai Derībai ļoti nozīmīgs teksts, kurā tiek noprecizēts, ka Jēzus dod barību, kas paredzēta mūžīgajai dzīvei, jo Viņš ir Dzīvā Maize, kas no Debesīm nākusi, un ka šis noslēpums tiek atstāts cilvēcei Euharistijas noslēpumā, kur ir klātesoša Viņa Miesa un Asinis, un Viņa Mīlestības upura spēks, un uz ko Viņš norādīja Pēdējo Vakariņu laikā (sal.: Mk 14,22-25; Mt 26,26-29; Lk 22,15-20; 1 Kor 11,23-25). Runa ir par tekstu:
- “Es esmu dzīvības maize; kas pie manis nāk, tas neizsalks; un kas uz mani tic, tam neslāps nekad. (…) Es esmu dzīvā maize, kas no debesīm nākusi. Ja kas ēdīs no šīs maizes, tas dzīvos mūžīgi; un maize, ko es jums došu, ir mana Miesa pasaulei par dzīvību. (…) Kas manu Miesu ēd un manas Asinis dzer, tam ir mūžīgā dzīvība; un es viņu uzmodināšu pastarā dienā; jo mana Miesa ir patiess ēdiens, un manas Asinis ir patiess dzēriens.” (J 6, 35.51-52.55-56)
- Pēc teiktā nevar nepamanīt, ka vārdi “Viņš, paņēmis piecas maizes un divas zivis un paskatījies uz debesīm, svētīja tās un lauza, un deva saviem mācekļiem…” (Lk 9, 16) gandrīz burtiski atbilst sv. Lūkasa aprakstam par Euharistijas iedibināšanu (sal. Lk 22, 19) un stāstījumam par mācekļu došanos uz Emmaus (sal. 24, 30).
- Vēl viena nianse. Sv. Lūkass kā vienīgais no evaņģēlistiem Jēzus maizes dāvanu attiecina uz Viņa krustu. Šādā veidā tiek norādīts, ka svinēt Euharistijas piemiņu (sal. Lk 22, 19) nozīmē:
- piedalīties Kristus misijā (sal. Lk 9, 1-6),
- bet arī piedalīties Viņa pazemībā, ciešanās un uzticībā līdz pat (krusta) nāvei (sal.: Lk 9, 18-27; Flp 2, 8).
- Noslēgumā var uzsvērt, ka Baznīcas misija pasaulē kaut saistās ar tik niecīgiem cilvēciskiem resursiem (to simoblizē piecas maizes un divas zivis), tomēr tā nevar uz tiem balstīties un iegrimt nespēkā un bailēs, bet tai tāpat kā kādreiz Pēterim vajag ar stipru ticību un lielu paļāvību skatīties uz savu Pestītāju un tverties pie Viņa izstieptās rokas, lai veiktu tik nopietnu uzdevumu, kā pasaules tautu pabarošana ceļā uz mūžīgo dzīvi. Tas var šķist tik neiespējami, ka to var salīdzināt ar “staigāšanu pa ūdens virsu”. Nolasīsim vēlreiz aprakstu par šo tik nozīmīgo notikumu, kurā atrodam gaismu tikko minētajai Baznīcas misijai:
- “Un Jēzus tūliņ viņus uzrunāja, sacīdams: «Esiet droši! Es esmu, nebīstieties!» Bet Pēteris atbildēja un sacīja: «Kungs, ja Tu tas esi, pavēli man iet pie Tevis pa ūdens virsu!» 29. Un Viņš sacīja: «Nāc!» Un Pēteris, izkāpis no laivas, gāja pa ūdens virsu, lai ietu pie Jēzus. Bet viņš, redzēdams stipro vēju, izbijās un, kad sāka grimt, sauca, sacīdams: «Kungs, glāb mani!» Un Jēzus, roku izstiepis, satvēra viņu un sacīja: «Mazticīgais, kāpēc tu šaubījies?»” (Mt 14, 27-31)
↑

• Lk 9, 18–24 •

Evaņģēlija teksts (divi tulkojumi)
Vecais tulkojumsJaunais tulkojums
18. Un notika, ka Viņš viens pats lūdza Dievu; arī mācekļi bija pie Viņa; un Viņš tiem jautāja, sacīdams: Par ko ļaudis mani uzskata? 19. Viņi atbildēja un sacīja: Par Jāni Kristītāju, bet citi par Eliju, bet vēl citi, ka uzcēlies viens no senajie m praviešiem. 20. Un Viņš tiem sacīja: Bet par ko jūs mani turat? Sīmanis Pēteris atbildēja, sacīdams: Par Dieva Svaidīto.
21. Un Viņš tiem noliedza un pavēlēja nevienam par to neteikt, 22. Sacīdams: Cilvēka Dēlam vajadzēs daudz ciest, un vecākie, un augstie priesteri, un rakstu mācītāji Viņu atmetīs un nogalinās, bet trešajā dienā Viņš celsies augšām. 23. Bet Viņš runāja visiem: Ja kāds grib man sekot, tas lai aizliedz sevi un ik dienas ņem savu krustu, un seko man! 24. Jo kas gribēs savu dvēseli glābt, tas to pazaudēs, bet kas savu dvēseli pazaudēs manis dēļ, tas to izglābs.
18 Reiz, kad viņš vientuļā vietā lūdza Dievu un arī mācekļi bija ar viņu, viņš tos izjautāja: “Ko ļaudis runā par mani – kas es esmu?” 19 Tie atbildēja: “Jānis Kristītājs, bet citi – Elija, vēl citi – kāds no senajiem praviešiem esot augšāmcēlies.” 20 Tad viņš jautāja: “Bet ko jūs sakāt – kas es esmu?” Pēteris atbildēja: “Dieva Svaidītais.”
21 Bet viņš tos apsauca, piekodinādams nevienam to nestāstīt, 22 un teica: “Cilvēka Dēlam būs daudz jācieš, jātiek vecajo un virspriesteru, un rakstu mācītāju atmestam un nonāvētam, un trešajā dienā tam būs augšāmcelties.” 23 Tad viņš visiem sacīja: “Ja kāds grib man sekot, tas lai aizliedz sevi, lai ņem savu krustu ik dienas un seko man. 24 Jo, kas savu dzīvību grib glābt, tas to zaudēs, bet, kas savu dzīvību manis dēļ zaudēs, tas to izglābs. 25 Kāds ieguvums cilvēkam, ka viņš iemanto visu pasauli, bet sevi pašu pazudina vai nodara sev ļaunumu?
↑
Papildinājums dziļākai meditācijai
Rakstu vieta: Lk 9, 18-21
Paralēlās vietas:
- Mt 16, 13-16.20
- Mk 8, 27-30
Līdzīga tēma:
- Mt 14, 1-2 → Mk 6, 14-16 → Lk 9, 7-9
- Mt 10, 2a
- Mt 18, 18
- J 6, 68-69
Atsauces pie konkrētiem pantiem:
- Lk 9, 18 par.: Lk 6,12; Mt 10,23; 13,41; 14,13.
- Lk 9, 19 par.: MaI 3,1; 4,5n; 2 Mak 15,13-16; Mt 11,14; Mk 6,15; Mt 17,10; 14,2; 21,11.46; Lk 7,16.39; 24,19; J 1,25.
- Lk 9, 20b (Sīmanis Pēteris atbildēja, sacīdams…) par.: Mk 10,28; 11,20n; Mt 4,8; 10,2.
- Lk 9, 20c (Par Dieva Svaidīto.) par.: 1 Sam 7,4-16; Ps 2,6-8.12; At 5,26; Ps 42,2; 84,2; Mt 14,33; 1,1; 9,27; 12,23; 15,22; J 4,29; 7,26nn.41; 9,22; Mt 26,63; J 6,57; 11,27; 20,31; Apd 14,15; Rom 9,26 (Os 2,1); 1 Tim 3,15; 4,10 utt.: 2 Mak 1,33; 15,4.
- Lk 9, 21 par.: Mk 1,34.44; 3,12; 5,43; 7,36; 8,26.30; 9.9; Mt 8,4; 9,30; 12,16; 17,9.
Rakstu vieta: Lk 9, 22
Paralēlās vietas:
- Mk 8,31-33 → Mt 16,21-23;
Līdzīga tēma:
- J 6,70 (nr 158)
- Mt 17,22-23; Mk 9,30-32; Lk 9,43b-45; J 7,1
- Mt 20,17-19; Mk 10,32-34; Lk 18,31-34
Atsauces pie konkrētiem pantiem:
- Lk 9, 22 par.: Mk 2,10.28; 8,38; 9,9.12; 10,45; 13,26; 14,21.41.62 par.; Mt 8,20 par.; 11,19 par.; 12,32 par.; 12,40 par.; 24,27.37.39.44 par.; 10,23; 13,37.41; 25,31; 26,2; 16,13.28; 18,11; 19,28; Lk 17,22; 18,8; 19,10; 21,36; 22,48; 6,22; 9,56; 12,8; J 1,51; 3,13n; 5,27; 6,27.53.62; 8,28; 9,35; 12,23.34; 13,31; Apd 7,56; Ps 118,22; Mk 12,10; Mt 21,42; Mt 9,15; Mk 2,20; Mt 12,40; 17,12; Mk 9,12; Mt 20,22; Mk 10,38; Mt 26,2.24; Mk 14,27n; Lk 22,22; Mt 26,45.54; Lk 12,50; 13,32n; 18,32n; 22,15.37; 23,11; 24,26; J 3,14; 11,51; 12,32n; 16,16nn; Mk 11,27; 14,43.53; 15,1; Mt 27,41; Mk 11,18; 14,1; 15,31; Mt 26,57; Apd 6,12; Lk 20,19 utt.; Mt 27,63; Lk 24,7.46; J 2,19.21; 2,23n; 3,15; 4,10; 12,40; Apd 10,40; 1 Kor 15,4; Mt 12,40; Os 6,2; 2 Ķēn 20,5.8.
Rakstu vieta: Lk 9, 23-25
Paralēlās vietas:
- Mt 16,24-26
- Mk 8, 34-36
- J 12,25
Līdzīga tēma:
- Mt 10,38-39;
- Mt 10,33;
- Lk 14,27;
- Lk 17,33;
- Lk 12,9;
- J 21,20-23;
- J 8,51-52;
- 2 Tim 2,12
Atsauces pie konkrētiem pantiem:
- Lk 9, 18 par.: Mt 10,24-25; 1 P 2,21.
- Lk 9, 24 par.: Lk 12,33; J 12,25; Atkl 12,11.
- Lk 9, 25 par.: Sīr 10,28n; Flp 3,8; Jk 4,13; Ps 49,8n; Sīr 26,14.
↑
- Naidīguma pret Jēzu un viņa mācekļiem tēma, kas aprakstīta Lk 4, 16 – 9, 6, tiek attēlota no jauna skatupunkta – krusta.
18.–21.
- Ir zināms, ka Pētera apliecinājuma aprakstā pastāv nopietnas atšķirības starp sv. Mateju, no vienas puses, un Marku un Lūkasu, no otras puses.
- Šķiet, ka saskaņā ar sv. Lūkasa teikto, Pētera apliecinājums nenotika Filipa Cesarijas robežās (sal. Mt 16, 13), bet gan Betsaidas apkārtnē (sal. Lk 9, 10). Turklāt Jēzus — kā tas parasti ir parādīts sv. Lūkasa Evaņģēlijā — neatlaidīgi lūdzas. Un šī Evaņģēlija gaismā saprotam, ka tas nozīmē, ka drīz notiks kaut kas teoloģiski nozīmīgs.
- Ziņojot par cilvēku viedokļiem par Jēzu, sv. Lūkass ignorē to cilvēku pieņēmumus, kuri domāja, ka Jēzus ir Jeremijs. Toties tekstā minētie viedokli par Jēzu saskan ar to, kas bija sniegts Hērodam:
- sal. Lk 9, 7–8: „Bet tetrarhs Herods, dzirdēdams par visu, ko Viņš darīja, uztraucās, jo daži runāja, ka Jānis esot uzcēlies no miroņiem; bet citi, ka Elijs parādījies; bet vēl citi, ka kāds no senajiem praviešiem augšāmcēlies…”
- Saskaņā ar sv. Marka versiju Apustuļi tic, ka Jēzus ir Mesija; saskaņā ar sv. Lūkasa versiju — ka Viņš ir Dieva Mesija. Tāpat kā sv. Marks, sv. Lūkass neiekļauj Pētera uzslavināšanu vai paša Jēzus solījumu piešķirt Pēterim varas primātu, kas parādās sv. Matēja Evaņģēlijā.
22.
- Svētais Lūkass par Jēzus pirmo pasludināšanu par gaidāmajām ciešanām raksta tieši tāpat kā svētais Marks, taču viņš nepiemin Pētera neveiksmīgo iejaukšanos, kurš mēģināja atrunāt Jēzu no došanās uz Jeruzalemi.
- Cilvēka Dēls: Tituls, ko sv. Lūkass lietoja, lai uzsvērtu Jēzus varu piedot grēkus (sal. Lk 5, 24) un mainīt sabata likumus (sal. Lk 6, 5), tagad tiek lietots, lai parādītu Jēzus pazemojumu. Tas īpaši skaidri parādās 26. pantā. Domājot par kaunu, kas saistīsies ar krusta pazemojumu, Jēzus saka: „Jo kas kaunēsies manis un manas mācības dēļ, tā Cilvēka Dēls kaunēsies, kad Viņš nāks savā un Tēva, un svēto eņģeļu godībā.” (Lk 9, 26).
- 22. pantā īpaša nozīme ir vārdam „vajadzēs”, jo tas liek mums saprast, ka aiz pieaugošā cilvēku naidīguma pret Jēzu tomēr slēpjas Dieva plāns un galīgā paaugstināšana augšāmcelšanās laikā.
- Tūlīt pēc ciešanu paziņošanas seko norādījumi, kuros Jēzus runā par nosacījumiem, kas jāizpilda, lai kļūtu par Viņa mācekli. Marks un Lūkass raksta, ka šie norādījumi bija adresēti ne tikai apustuļiem, bet arī ļaužu pulkiem jeb, kā saka Lūkass, visiem. Dažus var pārsteigt, ka sv. Lūkassa Evaņģēlijā runa par Jēzus krustu parādās ilgu laiku pirms Kristus nāves. Galvenā doma ir šāda: ikvienam, kurš vēlas būt Jēzus Kristus māceklis, ir jābūt gatavam lielākajām grūtībām un ciešanām, tostarp nāvei.
24.
- Turpmākie brīdinājumi visos trijos sinoptiskajos Evaņģēlijos skan līdzīgi: tas, kurš pārāk rūpējas par savas laicīgās dzīvības saglabāšanu, zaudēs mūžīgo dzīvību, savukārt tas, kurš zaudē savu laicīgo dzīvību — protams, Kristus dēļ — iegūs mūžīgo dzīvību.
- Turklāt cilvēkiem jāatceras, ka tas, kurš noliedz Jēzu (galu galā Viņš mirs kā noziedznieks pie krusta), nevar paļauties uz to, ka Kristus viņu aizstāvēs pastarajā dienā. Mūžīgajai dzīvībai vajadzētu būt visaugstākajai vērtībai ikvienam. Lai iegūtu šo vērtību, visi pasaules dārgumi ir jāupurē bez vilcināšanās.
↑
Dažas norādes pārdomām un lūgšanai
- Ar kādām atbildēm uz jautājumu „Par ko ļaudis uzskata Jēzu?” es mūsdienās sastopos visbiežāk? Cik tuvu/tālu no patiesības par Jēzu kā Dieva Dēlu un cilvēces Pestītāju ir šīs atbildes?
- Kādos dzīves apstākļos man ir iespēja atzīties, ka esmu ticīgs Dievam? Vai parasti cenšos uzreiz liecināt par to, ko Dievs darīja/dara manā dzīvē, un par ko esmu Viņam īpaši pateicīgs?
- Kā es domāju, vai dzirdot Jēzus pareģojumu par Viņa lielajām ciešanām, es, mācekļa vietā būdams, izjustu prieku par tuvojošos pestīšanu vai drīzāk skumjas par to, ka manam mācītājam un draugam būs jācieš, vai tomēr, līdzīgi Pēterim, es drīzāk piedzīvotu kādas dusmas un dumpību, un aizrādītu Viņam, sakot: „Nost to no Tevis, Kungs! Lai tas ar Tevi nenotiek!” (Mt 16, 22). Vai tomēr es paliktu mēms lielā neizpratnē par teikto un gaidīto?
- Tekstā ir minēts brīdinājums: „Kas kaunēsies manis un manas mācības dēļ…” Vai man gadījies aizliegt Dievu? Kāpēc?
- Ja cilvēku naidīgums pret Jēzu (kas saistījās ar viņu brīvo gribu), Kristus ciešanas un Viņa krusts bija Dieva mīlestības un pestīšanas plānā ietverts, vai es tāpat domāju par ciešanām, neveiksmēm un sastapšanos ar tiem, kas nav mani draugi? Vai es protu atpazīt savu dzīves krustu, kas man jānes kopā ar Pestītāju?
- Par kuru no dzīves jomām, nozarēm es varētu teikt, ka tieši tajās es visvairāk „mirstu Jēzus dēļ”?
↑

Iesākdams no Mozus un visiem praviešiem,
[Jēzus] tiem izskaidroja visus Rakstus, kas par Viņu bija uzrakstīti.
(Lk 24, 25)