• Lk 9, 10–17 •

Evaņģēlija teksts (divi tulkojumi)
Vecais tulkojumsJaunais tulkojums

10. Un apustuļi atgriezušies stāstīja Viņam, ko visu viņi darījuši; un Viņš, ņēmis tos līdz, aizgāja savrup tuksnešainā vietā, kas atradās pie Betsaidas. 11. Daudzi ļaudis, to uzzinājuši, sekoja Viņam; un Viņš, pieņēmis tos, runāja viņiem Dieva valstību, un tos, kam vajadzēja dziedināšanas, izdziedināja.

12. Bet diena sāka iet uz beigām; un tie divpadsmit, piegājuši Viņam, sacīja: Atlaid ļaudis, lai viņi iet miestos un apkārtējos ciemos meklēt naktsmājas un pārtiku, jo mēs šeit esam tuksnešainā vietā. 13. Bet Viņš tiem sacīja: Dodiet jūs viņiem ēst! Bet tie atbildēja: Mums nav vairāk kā piecas maizes un divas zivis; vai atkal: Mēs iesim un nopirksim pārtiku visiem šiem ļaudīm. 14. Bet bija viņu ap pieci tūkstoši vīriešu. Un Viņš sacīja saviem mācekļiem: Lieciet viņiem apsēsties grupās pa piecdesmit! 15. Un viņi tā darīja un novietoja visus. 16. Bet Viņš, paņēmis piecas maizes un divas zivis un paskatījies uz debesīm, svētīja tās un lauza, un deva saviem mācekļiem, lai celtu ļaudīm priekšā. 17. Un visi ēda un paēda; un ar pārpalikušajām druskām viņi pielasīja divpadsmit grozus.

10 Apustuļi atgriezušies stāstīja viņam visu, ko bija darījuši. Tad viņš ņēma tos sev līdzi un devās pa savrupu ceļu uz pilsētu, vārdā Bētsaīda. 11 Ļaužu pūļi, to uzzinājuši, sekoja viņam. Viņš tos pieņēma un runāja tiem par Dieva valstību, un darīja veselus tos, kam bija vajadzīga dziedināšana.

12 Diena jau sliecās uz vakaru, kad tie divpadsmit piegāja pie viņa un sacīja: “Atlaid ļaudis, lai tie dodas uz apkārtējiem ciemiem un mājām, kur varētu pārnakšņot un dabūt kaut ko ēdamu, jo mēs šeit esam nomaļā vietā.” 13 Bet viņš tiem sacīja: “Dodiet jūs viņiem ēst.” Tie sacīja: “Mums nav vairāk kā piecas maizes un divas zivis. Vai lai ejam pirkt ēdamo visiem šiem ļaudīm?” 14 Jo to bija ap pieci tūkstoši vīru. Bet viņš mācekļiem sacīja: “Lieciet tiem apsēsties zemē pulkos pa piecdesmit.” 15 Viņi tā izdarīja un lika visiem apsēsties. 16 Tad viņš ņēma tās piecas maizes un divas zivis un, pacēlis acis uz debesīm, pateicās un lauza tās un deva mācekļiem, lai tie tās pasniegtu ļaudīm. 17 Visi ēda un bija sāti, un no pāri palikušajiem maizes gabaliem salasīja divpadsmit grozus.

 

Papildinājums dziļākai meditācijai

Rakstu vieta: Lk 9, 10a

Paralēlās vietas:

Līdzīga tēma: 

Atsauces pie konkrētiem pantiem: 

  • Lk 9, 10a par.: Mt 10,1-4; Mk 3,13-19; Lk 10, 17-20

 

Rakstu vieta: Lk 9, 10b-17

Paralēlās vietas:

  • Mt 14, 13-21
  • Mk 6, 32-44 
  • J 6, 1-15

Līdzīga tēma: 

Atsauces pie konkrētiem pantiem: 

  • Lk 9, 10b par.: Lk 10,13; Mt 11,21; J 6,23.
  • Lk 9, 11 par.: Mk 6,53-56; Mt 5,1; Mt 15,29-30.
  • Lk 9, 13 par.: Izc 16,4; 1 Ķēn 17,8-16; 2 Ķēn 4,42-44; J 4,8; J 21,9.13.
  • Lk 9, 14 par.: Izc 18,25; Sk 31,14; Mk 6,7; Mt 13,30; 2 Ķēn 3,16-17.
  • Lk 9, 16 par.: Mk 7,34; J 11,41; J 17,1; Mt 26,26-28 (paralēlie → Mk 14,22-24; Lk 22,17.19-20); 1 Kor 11,23-26; Lk 24,30-31; Apd 27,34-35.
  • Lk 9, 17 par.: 2 Ķēn 4,42-44.

 

Priestera komentārs
  • Šajā Evaņģēlija fragmentā uzrādīts it kā apustuļu pirmās misijas noslēgums. Ņemot vērā Jēzus iepriekšējo un  apustuļiem doto jauno uzdevumu, tiks skicēta Baznīcas misija. Tā turpinās Jēzus – Mesijas trīskāršo – priestera, pravieša un karaļa – sūtību, kas praktiski īstenosies Dieva Vārda sludināšanā un sakramentu pasniegšanā. (Lasot šo fragmentu, vajadzētu īpaši domāt par Euharistiju). Pie visa ar laiku pievienosies trešais uzdevums: vadīt Dieva tautu. Precīzus vārdus par šo trīskāršo Baznīcas sūtību var atrast katehismā:
    • “Baznīca ir apustuliska, jo ir dibināta uz apustuļiem, un (…) līdz Kristus otrreizējai atnākšanai Baznīcu turpina mācīt, svētdarīt un vadīt apustuļi – pateicoties pēctečiem, kas turpina nest tos pašus pienākumus: bīskapu kolēģijai, “kurai palīdz priesteri vienotībā ar Pētera pēcteci, Baznīcas virsganu” (sal. KBK 857).
  • Saliksim kopā tekstus, kas tam atbilst, kurus esam jau atraduši sv. Lūkasa Evaņģēlijā un pieliksim klāt sarunu ar sv. Pēteri (no sv. Jāņa Evaņģēlija):
    • “Bet Viņš, saaicinājis divpadsmit apustuļus, deva tiem spēku un varu pār visiem ļaunajiem gariem un slimību ārstēšanai. Un Viņš sūtīja tos sludināt Dieva valstību un dziedināt slimos.” (Lk 9, 1-2)
    • “…Viņš tiem [divpadsmit] sacīja: «Dodiet jūs viņiem ēst!»” (Lk 9, 13)
    • Tad Viņš atkal sacīja tam: «Sīmani, Jonas dēls, vai tu mani mīli?»Tas Viņam sacīja: «Tiešām, Kungs, Tu zini, ka es Tevi mīlu!» Viņš tam sacīja: «Gani manus jērus!» Un trešo reizi Viņš tam sacīja: «Sīmani, Jonas dēls, vai tu mani mīli?» Pēteris noskuma, tāpēc ka Viņš trešo reizi tam sacīja: Vai tu mani mīli? Un tas Viņam sacīja: «Kungs, Tu visu zini; Tu zini, ka es Tevi mīlu.» Viņš tam sacīja: «Gani manas avis!»” (J 21, 16-17)
  • Apustuļi atnāca pie Jēzus, lai paziņotu par paveikto. Var mazliet pārsteigt, ka neviens no evaņģēlistiem neraksta, kā uz to reaģēja Kungs Jēzus, kādus vārdus Viņš izteica. Jēzus reakcija ir darbība – Viņš paņēma mācekļus sev līdzi un veda uz tuksnešainu vietu netālu no Betsaidas. Šajā žestā var ieraudzīt norādi uz to, ka pēc darba nepieciešama atpūta, distance pēc paveiktā. Šāda rīcība atgādina stāstu par radīšanu, kad ir pieminēta Dieva “atpūta”, kuru nevajadzētu saprast tikai šaurā nozīmē, bet vairāk kā baudu un prieku paveiktā dēļ, kā sava darba augļu svinēšanu:
    • “Un Dievs pabeidza septītajā dienā Savu darbu, ko Viņš bija darījis, un atdusējās septītajā dienā no visa Sava darba, ko bija darījis. Un Dievs svētīja septīto dienu un iesvētīja to, jo Viņš tanī atdusējās no visa Sava darba, ko radīdams bija darījis.”  (Rad 2, 2-3) 
  • Evaņģēlijā vairākas reizes redzams, ka ļaudis tomēr neļāva Jēzum tik vienkārši distancēties, attālināties (sal.: Mt 14, 13; J 6, 24-25…). Tāpat ir šoreiz: “Ļaužu pūļi, to uzzinājuši, sekoja viņam.” Šis tautas “uzbāzīgums” kļūst par pamatu nākamajam brīnumam – pirmajai maizes pavairošanai tuksnesī. Šo notikumu visprecīzāk apraksta sv. Marks. Sv. Lūkass nemaz nepiemin par divsimt denārijiem, kas bija apustuļiem, un iespējamo pārtikas iegādi par šo pieticīgo naudas summu. Tomēr viņš izceļ vairākus faktus:
    • diena jau sliecās uz vakaru
    • viņi atradās nomaļā vietā, kur nevar dabūt kaut ko ēdamu
    • viņiem bija ne vairāk kā piecas maizes un divas zivis
    • to bija ap pieci tūkstoši vīru. 
  • Tas ir kā labs fons evaņģēlistu pamatnosacījumam:
    • atklājas Jēzus Kristus žēlastība, kas par brīvu un no nekā atbalsta cilvēku,
    • atklājas arī Viņa brīnumainā spēka izrādīšana.
  • Šī Dieva žēlastība un pārdabiskais spēks uzsvērts divos veidos:
    • tika pabaroti pieci tūkstoši vīru (lai nebūtu šaubu par cilvēku daudzumu, sv. Matejs rakstīja: “Bet to, kas ēduši, skaitā bija pieci tūkstoši vīriešu, neieskaitot sievietes un bērnus.” → Mt 14, 21)
    • ar pāri palikušajiem maizes gabaliem varēja salasīt divpadsmit grozus.
  • Veiktajā brīnumā ir vērts ieraudzīt Jēzus kārdināšanas atbalsi. Toreiz, tuksnesī, kad pats Jēzus četrdesmit dienas un četrdesmit naktis bija gavējis, izsalka, velns piedāvāja Viņam – var teikt “nelaikā un nevietā” – atklāt savu identitāti: “Ja Tu esi Dieva Dēls, saki, lai šie akmeņi kļūst maize!” (Mt 4, 3) Tagad caur veikto brīnumu ļaužu priekšā tiek uzrādīts, ka Viņš ir Dieva Dēls. Vairāk. Ja mēs atceramies iepriekšējo sv. Lūkasa Evaņģēlija fragmentu ar tajā klātesošo Heroda jautājumu: “…bet kas šis ir?”, tad šeit tam ir saskatāma atbilde. Kā tika pieminēts, atbildi sv. Lūkass piedāvā Teofilam, lai viņš varētu “pārliecināties tās mācības patiesībā, kurā viņš bija mācīts” (sal. Lk 1, 4).
  • Saprašanu par veikto brīnumu vajadzētu paplašināt, atsaucoties pie Evaņģēlija, kuru uzrakstījis sv. Jānis, tā sestās nodaļas. Šai komentārā tiek norādīts uz Vecās Derības notikumu, kad tauta tika brīnumaini pabarota ar mannu tuksnesī: “Maizi no debesīm Viņš deva tiem ēst…” (sal.: Izc 16, 15; Sk 11, 7.9; Ps 78, 23-257). Tā gaismā Jēzus atklājas ka otrais Mozus, jo līdzīgi kā Mozus brīnumaini pabaroja Izraēļa tauta ar mannu tuksnesī, tā tagad Jēzus brīnumaini pabaro tuksnesī Jaunās Derības tautu. Tādējādi gan ar Vārda sludināšanu, gan ar maizes pavairošanu acīmredzami izpildās Dieva solījums pabarot izsalkušo Radību, kas toreiz izskanēja caur pravieti Isaju: “Tas Kungs Cebaots sarīkos uz šī kalna visām tautām lepnu mielastu – mielastu ar vecu vīnu, ar trekniem ēdieniem, ar ilgi taupītu un labi nogulējušos vīnu.” (Is 25, 6)
  • Svētais Jānis tomēr parāda lielu atšķirību, kāda pastāvēja starp Mozus mannu un maizi, ko dod Jēzus. Manna tuksnesi uzturēja (līdz kādam laikam) fizisko dzīvību. Jēzus, Dieva Dēls, atnāca, lai rūpētos par mūsu dvēseles dzīvību, tas ir, par cilvēka dvēselei paredzēto mūžīgo dzīvi. Šī atšķirība īpaši atskan vārdos: “Jūsu tēvi ēda mannu tuksnesī un nomira.” (J 6, 49) un “Patiesi, patiesi es jums saku: ne Mozus jums deva maizi no debesīm, bet mans Tēvs dod jums patieso debessmaizi, jo Dieva maize ir tā, kas nāk no debesīm un pasaulei dod dzīvību.” (J 6, 32-33) Šai pašā Evaņģēlijā tālāk seko Jaunajai Derībai ļoti nozīmīgs teksts, kurā tiek noprecizēts, ka Jēzus dod barību, kas paredzēta mūžīgajai dzīvei, jo Viņš ir Dzīvā Maize, kas no Debesīm nākusi, un ka šis noslēpums tiek atstāts cilvēcei Euharistijas noslēpumā, kur ir klātesoša Viņa Miesa un Asinis, un Viņa Mīlestības upura spēks, un uz ko Viņš norādīja Pēdējo Vakariņu laikā (sal.: Mk 14,22-25; Mt 26,26-29; Lk 22,15-20; 1 Kor 11,23-25). Runa ir par tekstu:
    • “Es esmu dzīvības maize; kas pie manis nāk, tas neizsalks; un kas uz mani tic, tam neslāps nekad. (…) Es esmu dzīvā maize, kas no debesīm nākusi. Ja kas ēdīs no šīs maizes, tas dzīvos mūžīgi; un maize, ko es jums došu, ir mana Miesa pasaulei par dzīvību. (…)  Kas manu Miesu ēd un manas Asinis dzer, tam ir mūžīgā dzīvība; un es viņu uzmodināšu pastarā dienā; jo mana Miesa ir patiess ēdiens, un manas Asinis ir patiess dzēriens.” (J 6, 35.51-52.55-56)
  • Pēc teiktā nevar nepamanīt, ka vārdi “Viņš, paņēmis piecas maizes un divas zivis un paskatījies uz debesīm, svētīja tās un lauza, un deva saviem mācekļiem…” (Lk 9, 16) gandrīz burtiski atbilst sv. Lūkasa aprakstam par Euharistijas iedibināšanu (sal. Lk 22, 19) un stāstījumam par mācekļu došanos uz Emmaus (sal. 24, 30).
  • Vēl viena nianse. Sv. Lūkass kā vienīgais no evaņģēlistiem Jēzus maizes dāvanu attiecina uz Viņa krustu. Šādā veidā tiek norādīts, ka svinēt Euharistijas piemiņu (sal. Lk 22, 19) nozīmē:
    • piedalīties Kristus misijā (sal. Lk 9, 1-6),
    • bet arī piedalīties Viņa pazemībā, ciešanās un uzticībā līdz pat (krusta) nāvei (sal.: Lk 9, 18-27; Flp 2, 8).
  • Noslēgumā var  uzsvērt, ka Baznīcas misija pasaulē kaut saistās ar tik niecīgiem cilvēciskiem resursiem (to simoblizē piecas maizes un divas zivis), tomēr tā nevar uz tiem balstīties un iegrimt nespēkā un bailēs, bet tai tāpat kā kādreiz Pēterim vajag ar stipru ticību un lielu paļāvību skatīties uz savu Pestītāju un tverties pie Viņa izstieptās rokas, lai veiktu tik nopietnu uzdevumu, kā pasaules tautu pabarošana ceļā uz mūžīgo dzīvi. Tas var šķist tik neiespējami, ka to var salīdzināt ar “staigāšanu pa ūdens virsu”.  Nolasīsim vēlreiz aprakstu par šo tik nozīmīgo notikumu, kurā atrodam gaismu tikko minētajai Baznīcas misijai:  
    • “Un Jēzus tūliņ viņus uzrunāja, sacīdams: «Esiet droši! Es esmu, nebīstieties!» Bet Pēteris atbildēja un sacīja: «Kungs, ja Tu tas esi, pavēli man iet pie Tevis pa ūdens virsu!» 29. Un Viņš sacīja: «Nāc!» Un Pēteris, izkāpis no laivas, gāja pa ūdens virsu, lai ietu pie Jēzus. Bet viņš, redzēdams stipro vēju, izbijās un, kad sāka grimt, sauca, sacīdams: «Kungs, glāb mani!» Un Jēzus, roku izstiepis, satvēra viņu un sacīja: «Mazticīgais, kāpēc tu šaubījies?»” (Mt 14, 27-31)

 

 

• Lk 9, 28–36 •

Evaņģēlija teksts (divi tulkojumi)
Vecais tulkojumsJaunais tulkojums

28. Un notika, ka pēc šīs runas pagāja apmēram astoņas dienas; un Viņš ņēma līdz Pēteri un Jēkabu, un Jāni un uzkāpa kalnā, lai lūgtu Dievu. 29. Un kad Viņš lūdza Dievu, Viņa sejas izskats kļuva citāds, un Viņa apģērbs tapa balts un staroja. 30. Un, lūk, divi vīri sarunājās ar Viņu; tie bija Mozus un Elijs. 31. Viņi parādījās godībā; un tie runāja par Viņa gala norisi, ko Viņš piepildīs Jeruzalemē. 32. Bet Pēteris un tie, kas atradās pie Viņa, bija miega nomākti; un uzmodušies tie redzēja Viņa godību un divus vīrus, stāvot pie Viņa. 33. Un notika, kad tie gāja no Viņa, ka Pēteris, pats nezinādams, ko runā, sacīja Jēzum: Mācītāj, mums labi šeit; mēs taisīsim trīs teltis: Tev vienu un Mozum vienu, un Elijam vienu. 34. Viņam tā runājot, parādījās mākonis un apēnoja viņus; un tie izbijās, kad mākonis viņus apklāja. 35. Un balss atskanēja padebesī, sacīdama: Šis ir mans mīļais Dēls, Viņu klausiet! 36. Un kad balss atskanēja, Jēzus tur atradās viens pats. Un viņi klusēja un nevienam tanīs dienās nesacīja nekā par to, ko bija redzējuši.

28 Pēc kādām astoņām dienām, kad Jēzus bija šos vārdus sacījis, viņš ņēma sev līdzi Pēteri un Jāni, un Jēkabu un uzkāpa kalnā Dievu lūgt. 29 Un, viņam lūdzot, viņa vaigs mainījās un viņa drēbes tapa mirdzoši baltas. 30 Un, redzi, divi vīri ar viņu sarunājās – tie bija Mozus un Elija. 31 Tie, parādījušies godībā, runāja par viņa aiziešanu, kam bija jānotiek Jeruzālemē. 32 Pēteris un viņa biedri bija miega pārņemti, bet pamodušies tie ieraudzīja viņa godību un abus vīrus pie viņa stāvam. 33 Kad tie jau grasījās aiziet no viņa, Pēteris, nesaprazdams, ko viņš runā, teica Jēzum: “Mācītāj, te mums ir labi, taisīsim trīs teltis, vienu tev, vienu Mozum un vienu Elijam.” 34 Kamēr Pēteris to teica, uznāca padebesis un viņus apēnoja; un mācekļus pārņēma izbailes, kad tos apņēma mākonis. 35 Un no padebeša atskanēja balss: “Šis ir mans izredzētais Dēls, klausiet viņu!” 36 Kad šī balss atskanēja, Jēzus jau bija palicis viens. Un viņi klusēja un tanīs dienās nevienam neko nestāstīja par redzēto.

 

Evaņģēlijs, bērnu lasīts
(lasa: Kārlis Jankovskis)

 

Papildinājums dziļākai meditācijai

Paralēlās vietas:

  • Mt 17, 1-9
  • Mk 9, 2-10

Līdzīga tēma: 

  • Mt 3, 17 → Mk 1, 11 → Lk 3, 22b;
  • J 12, 28-30;
  • 2 P 1, 16-18

Atsauces pie konkrētiem pantiem: 

  • Lk 9, 28 par.: Izc 24,1.9.13nn; Mk 5,37; Lk 8,51; Mt 26,37; Mk 13,3; 14,33.
  • Lk 9, 29 par.: Izc 34,29.35; Dan 12,3; Mt 28,3; 13,43; Rom 12,2; 2 Kor 3,18; Izc 34,29-35; Atkl 1,16.
  • Lk 9, 30-31 par.: 1 Ķēn 19,8; Mk 16,5 par.; Apd 1,10; Atkl 11,1-13; At 19,15; Mal 3,23-24.
  • Lk 9,32: Mt 26,43; Mk 14,40.
  • Lk 9, 33 par.: Izc 33,7-11; Sk 12,5-9; Lev 23,39-44; Mk 10,28; Mt 8,2; 24,49 par.; 20,33 par.; 21,20 par.; Lk 5,5; 8,24.45; 9,33.49; 17,13.
  • Lk 9, 34-35 par.: Lk 9,54; 2 Mak 2,8; Is 4,5; J 1,33n; Izc 24,16; 40,34n; Rad 22,2; Ps 2,7; Is 42,1; At 18,15; Is 42,1; 53,6; Mt 16,16; Mk 8,29; Lk 9,20; J 6,69; Mt 12,18; Lk 23,35.
  • Lk 9, 36a par.: Mk 13,36; Izc 2,12.
  • Lk 9, 36b par.: Mk 1,34.44; 5,43; 7,36; 8,26.30; Mt 8,4; 9,30; 12,16; 16,20; Lk 8,56; Apd 7,31; 9,10.12; 10,3.17.19 utt.

 

 

Ingunas Jankovskas zīmējums

 

Ineses Sliņķes zīmējums

 

Lauras Feldbergas zīmējums
(“Mieram tuvu”, 16.03.2025.)

 

Evaņģēlijs dzejas lāsē

MOSTIES!

Ar pārveidotu seju
un ar starojošām drēbēm
es atnākšu pie tevis
tava saldā sapņa laikā[1].

Kad pamodīsies, nebūsi drošs,
vai tas bija sapnis vai realitāte.

Tad tu atnāksi pie manis
ar 30 sudraba gabaliem[2],
ar āmuru un naglām rokās[3]
manas zemes pastaigas laikā.

Kad es augšāmcelšos, skaidri zināšu,
ka tu nebiji kārtīgi pamodies.

Tāpēc Praviešos un Likumā[4]
vajadzēs sameklēt tev pamācību:
ko nozīmē gaiļa trīskārtīgā dziesma[5],
kā nojaukt savu ilūziju trīs teltis[6]
un kā Brūču Akā ielikt trīs pirkstus[7].

Kad mēs nostāsimies Durvju priekšā,
tad ārpus sapņa redzēsi, ka bija vērts.

pr. Pāvils Kamola

_________________________

PIEZĪMES:

[1] Sal. Lk 9,28b–36.
[2] Sal.: Izc 21,32; Zah 11,11–13; Mt 26,15.
[3] Sal.: Zah 12,10; Apd 2,23.
[4] Sal.: Lk 9,30; 24,27.
[5] Sal.: Lk 22,31–34 → 22,54–62.
[6] Sal.: Lk 9,33; 1 J 2,16; Lk 4,1–13.
[7] Sal. J 20,24–29. 

 

Priestera komentārs
  • Sv. Lūkasa redakcijā Jēzus pārveidošanās sākās ar Viņa lūgšanu. Jau komentārā pie fragmenta Lk 9, 18-21 tika minēts, ka, tā rakstot, Apustulis norāda – Jēzus saruna ar savu Debesu Tēvu gatavo nopietnu fonu nozīmīgam notikumam un caur to – augsta līmeņa teoloģiskai patiesībai. Tā ir svarīga praktiska norāde visiem Jēzus sekotājiem – vajadzētu, lai ikvienai darbībai, personu uzrunai vai visām mūsu attiecībām ar cilvēkiem pa priekšu ietu mūsu saruna ar Debesu Tēvu.
  • Šī dievišķā notikuma aprakstā sv. Lūkass nerāda pārāk daudz detaļu attiecībā uz Jēzus brīnumaino izskatu, bet īpašs akcents likts uz to, ka godībā parādījās Mozus un Elijs un ka tie runāja par Viņa gala norisi, pashuko Viņš piepildīs Jeruzalemē.
  • Šādā veidā skaidri parādās svarīga teoloģiskā patiesība, ka saprašanu par Jēzus cilvēces atpestīšanas darbu Debesu Tēvs gatavo caur visu Vecās Derības mantojumu. Dievs par to runāja pravietiskajā valodā, sākot ar pirmajām Mozus grāmatām un caur visiem praviešiem, kuru dzīvais pārstāvis pārveidošanās laikā bija Elijs.
    • Šai punktā dažiem pietiek vērsties kaut pie Radīšanas grāmatas (sauktas Pirmā Mozus grāmata), lai jau tās trešās nodaļas vārdos “Un Es celšu ienaidu starp tevi un sievu, starp tavu dzimumu un sievas dzimumu. Tas tev sadragās galvu, bet tu viņam iekodīsi papēdī.” (Rad 3, 15) sadzirdētu pravietojumu par Jēzus atnākšanu, par kuru esam pieraduši dzirdēt eņģeļa vārdos: “Nebīsties, Marij, jo tu esi atradusi žēlastību pie Dieva. Lūk, tu kļūsi grūta miesās un dzemdēsi Dēlu, un nosauksi Viņu vārdā Jēzus. Un Viņš būs liels un sauksies Visaugstākā Dēls, un Dievs Kungs dos Viņam tēva Dāvida troni, un Viņš valdīs pār Jēkaba namu mūžīgi, un Viņa valstībai nebūs gala.” (Lk 1, 30b-33) Un arī caur eņģeļa teikto sv. Jāzepam: “Viņa dzemdēs Dēlu, un tu nosauksi Viņu vārdā Jēzus, jo Viņš atpestīs savu tautu no tās grēkiem.” (Mt 1, 21)
    • Protams, var norādīt arī uz slaveno notikumu ar Īzāku (sal. Rad 22), tā pravietiskajā gaismā var ieraudzīt stāstu par Jēzu, Dieva Dēlu, kuru Tēvs nesaudzēja mūsu grēku dēļ, bet kā īstu Dieva Jēru upurēja uz “malkas”, tas ir, krusta, ko Viņš pats nesa uz saviem pleciem…
    • Var pieminēt visu iziešanas stāstu no Ēģiptes, kurā Jēzus tiek skicēts kā jaunais Mozus, kurš, pateicoties Krusta zizlim, pašķīra no grēkiem sarkano jūru, lai Viņa vadītie (nokristītie un ticīgie) Dieva bērni izietu no faraona-velna verdzības…
    • Šādu pravietisku notikumu bija daudz, un tieši tajos ir meklējama Vecās Derības “labā garša”, kas nav tikai stāsts par toreiz notikušo, bet Jēzus-Pestītāja atnākšanas apsolījuma nojausma: “Es Viņu redzu, bet ne tagad; es viņu novēroju, bet ne tuvumā: zvaigzne ņems sev ceļu no Jēkaba, un no Israēla celsies Scepteris…” (Sk 24, 17)
  • Punkts par Vecās Derības Likumu un praviešiem vēlāk vairākas reizes būs kā atbalss paša Jēzus uzrunās, kurās Viņš skaidro “sava gala norisi, ko piepildīs Jeruzalemē”. Šķiet, visiem ticīgajiem ir zināms stāsts par Kleofasu un otru mācekli, kuri gāja uz miestu vārdā Emmaus, kas atradās sešdesmit stadiju attālumā no Jeruzalemes (sal. Lk 24, 13 un tālāk). Evaņģēlists raksta, ka Kristus brīnījās par to, ka viņi nesaprata un neticēja tam, kas par Viņu bija līdz šim pravietots:  “Tad Viņš tiem sacīja: «Jūs, neprašas un sirdskūtrie, lai ticētu visam tam, ko pravieši runājuši! Vai Kristum tā nebija jācieš un jāieiet savā godībā?» Un, iesākdams no Mozus un visiem praviešiem, Viņš tiem izskaidroja visus Rakstus, kas par Viņu bija uzrakstīti.”(Lk 24, 25-27)
  • Līdzīgs saturs skan sv. Pāvila uzrunā ķēniņa Agripas priekšā: “Dieva palīdzības sargāts, es stāvu līdz šai dienai kā liecinieks maziem un lieliem, neko citu nesacīdams, kā vien to, ko pravieši un Mozus runājuši par to, kas notiks. Ka Kristum jācieš, ka Viņš pirmais no miroņiem augšāmcelsies, lai sludinātu gaismu savai tautai un pagāniem.” (Apd 26, 22-23)
  • Pārveidošanās notikumā bija redzams Jēzus dievišķais gods. Tādējādi izredzētajiem apustuļiem tika atklāts, ka Jēzus Kristus, kas Iemiesošanās noslēpumā pieņēma cilvēka dabu, nepārstāja būt Dievs. Viņš, “kas, Dieva veidā būdams, neuzskatīja par laupījumu līdzināties Dievam. Bet Viņš atteicās no sevis, pieņemdams kalpa veidu. Kļūdams cilvēkiem līdzīgs, Viņš ārīgi izskatījās kā cilvēks.” (Flp 2, 6-7), varēja tomēr parādīties dievišķajā godā, arī esot virs šis zemes. Vairāk. Kopā ar epifānijām (parādīšanās reizēm), kas notika pēc Viņa augšāmcelšanās, visai Baznīcai tika dota spēcīga mācība, ka tiešām Jēzus ir Dievs un Valdnieks pāri visam vienmēr: – pirms un pēc Krusta nāves, un kuru nedz dzīve nedz nāve nevar aizturēt. Viņš ir mūžīgs Dievs! Šajā punktā var turpināt citēt sv. Pāvila teikto par Kristu: “Viņš pazemojās, kļūdams paklausīgs līdz nāvei, līdz pat krusta nāvei, tāpēc arī Dievs Viņu paaugstinājis un devis Viņam vārdu pār visiem vārdiem, lai Jēzus vārdā ceļos kristu visi, kas debesīs, virs zemes un pazemē, un lai katra mēle apliecinātu, ka Kungs Jēzus Kristus ir Dieva Tēva godībā.” (Flp 2, 8-11)
  • Pārveidošanās notikumā divi vīri sarunājās ar Jēzu; tie bija Mozus un Elijs. Tātad tur klātesoši bija tie, kurus esam pieraduši saukt par mirušiem, bet tie ir dzīvi Dieva Valstībā. Vienojot to ar iepriekš teikto, kā arī faktu, ka notikušajā piedalījās cilvēki, kas vēl dzīvoja virs šīs zemes (Pēteris, Jēkabs un Jānis); ka klātesošs bija pats Debesu Tēvs, jo bija dzirdāma Tēva balss, sakot: “Šis ir mans mīļais Dēls, Viņu klausiet!” (Lk 9, 35), mēs saņēmām spēcīgu pārliecību par to, cik tuvu ir redzamā un neredzamā pasaule vai labāk teikt – Dieva mūžīgā realitāte caurstrāvo mūsu dzīvi un ir klātesoša virs šīs zemes (kaut varam par to neapzināties un pārsvarā neredzam to ar miesas acīm). Daži pat teiktu, ka, pateicoties Tabora kalna liecībai, mēs redzam, ka robeža starp dzīvi virs šīs zemes un Dieva Debesīm nav, starp tām nav kāda “dzelzs mūra”. Līdzīgu domu pazīstam no slavenās sv. Pāvila uzrunas pagāniem: „…jo Viņā (Dievā) mēs dzīvojam un kustamies, un esam.” (Apd 17, 28)
  • Ir vērts atcerēties, ka katru gadu Baznīcas liturģijā (6. janvārī) tiek svinēti Kunga parādīšanās (epifānijas) svētki, kuru saturs, izteiksme saistās ar trim notikumiem, caur kuriem Jēzus atklāj sevi kā Dieva Dēls un cilvēces Pestītājs: ar triju Ķēniņu apmeklēšanu, brīnumu kāzās Kānā un Jēzus kristību Jordānā. Ja mēs ņemam vērā, cik nopietns notikums norisinājās Taborā kalnā, domājot par Jēzus godības atklāšanos, Mozus un Elija klātbūtni, bet arī par to, ka “no padebeša atskanēja balss: «Šis ir mans izredzētais Dēls, klausiet viņu!»”, tad droši var teikt, ka Jēzus pārveidošanās bija vēl viena nopietna epifānija (Dieva parādīšanās, atklāšanās veids).
  • Uz Kristus pārveidošanos var paskatīties vēl citādāk. Šis notikums bija kā “komats” starp to, kas notika, sākot ar kristību Jordānas upē (sal. Lk 3, 21-22) un turpinājās Jēzus publiskajā mācībā, brīnumos un zīmēs un to, kas bija kā nākamā virsotne, tas ir,  Golgātas notikums. Pirmajos atklājās ne tik lielas Dieva epifānijas zīmes kā Golgātā, kur “svētnīcas priekškars pārplīsa divās daļās no augšas līdz apakšai, un zeme trīcēja, un klintis plīsa, un kapi atvērās, un daudz svēto miesas, kas dusēja, uzcēlās no miroņiem” (Mt 27, 51-52) un  (no cilvēku mutes) izskanēja nopietns apliecinājums par Dieva Dēlu: “Virsnieks un tie, kas ar Viņu bija, sargāja Jēzu un, redzēdami zemestrīci un visu, kas notika, ļoti izbijās un sacīja: «Patiesi Viņš bija Dieva Dēls.»” (Mt 27, 54) Tādējādi pārveidošanās ir kā “komats” starp stāstu par Jēzu kā brīnumdarītāju un Jēzu kā cietošu Dieva Kalpu, pasaules Pestītāju, lai tālāk (pēc Golgātas un augšāmcelšanās “komata”) parādītu Viņu kā pasaules Valdnieku un mūžīgās godības Karali, kas “ir ar mums līdz pasaules galam” (sal. Mt 28,20) un kas mūs gaida Debesu Tēva mājās Debesīs. Par to Viņš teica: “Mana Tēva namā daudz mājokļu. Ja tas tā nebūtu, Es jums pateiktu. Es eju jums sataisīt vietu. Un, kad es aiziešu un jums vietu sataisīšu, es atkal atnākšu un paņemšu jūs pie sevis, lai arī jūs tur būtu, kur es esmu.” (J 14, 2-3) Dzīve Debesīs – tā būs pēdējā cilvēces vēstures virsotne, kas ilgs uz mūžiem.
  • Patiesība par Jēzus pārveidošanās un Viņa augšāmcelšanās nozīmīgumu, šo epifāniju vienotību apgaismo izpratni, kāpēc pēc šī brīnumainā notikuma “viņiem, no kalna nokāpjot, Jēzus pavēlēja, sacīdams: «Nevienam nesakiet par šo parādību, iekāms Cilvēka Dēls nebūs uzcēlies no miroņiem!»” (Mt 17, 9), un – kā to lasām pie sv. Lūkasa – “Viņi klusēja un nevienam tanīs dienās nesacīja nekā par to, ko bija redzējuši.”  (Lk 9, 36). Tabora kalna epifaniju pilnībā varam saprast tikai kopā ar Jēzus augšāmcelšanos. Tad skaidrāk atmirdz patiesība, ka Otrā Dievišķā Persona, Dieva Dēls, Jēzus Kristus vakar un šodien, un mūžīgi tas pats.” (Ebr 13, 8) Var teikt vēl citādāk: pārveidošanās Tabora kalnā ved pie Golgātas un augšāmcelšanās, un no otras puses – Jēzus miršana Krustā un augšāmcelšanās  apstiprina pārveidošanās vēstījumu.
  • Vārdi “Pēteris un tie, kas atradās pie Viņa, uzmodušies, redzēja Viņa godību” sūta mūs pie jau minētās  Jēzus sarunas ar diviem mācekļiem, kas gāja uz miestu vārdā Emmaus. Toreiz Viņš tiem teica: “Vai Kristum tā nebija jācieš un jāieiet savā godībā?” (Lk 24, 26) Ar to ir teikts par Viņa augšāmcelšanos un dzīvi dievišķajā dimensijā.
  • Mākonis, ko pieminēja sv. Lūkass, ir diezgan bieži sastopama zīme Bībelē kā Dieva klātbūtne un vienlaicīgi – Dieva noslēpuma zīme (sal.: Izc 14, 20; 19, 16; 24, 15; 40, 34; 1 Ķēn 8, 10; Ez 1, 4; Apd 1, 9 un citas vietas).
  • Svarīgi pamanīt, ka Tabora kalna notikumā Debesu Tēva “balss atskanēja padebesī, sacīdama: «Šis ir mans mīļais Dēls, Viņu klausiet!»” (Lk 9, 35) Šie vārdi atgādina vēstījumu par Jēzus kristības notikumu Jordānā, kad Tēva balss teica: “Tu esi mans mīļais Dēls, pie Tevis man labpatikšana!” (Lk 3, 22) Var tiek, ka toreiz Debesu Tēvs uzrunāja Savu Dēlu, stiprināja Viņu un sūtīja misijā pasaulē, bet tagad Viņš liek ar sirds uzmanību saprast un pieņemt Sava Dēla misiju, kura vispilnīgākā veidā izpildīsies nevis mācībā un brīnumos, bet cilvēcei pestīšanu nesošajā Upurī Golgātā. Tādējādi Tēvs stiprina mūs, ka jāseko Mesijai, kas ir spējīgs mācīt un darīt brīnumus, bet kas “mīlēdams savējos, kas bija pasaulē, tos mīlēja līdz beigām” (J 13, 1), “līdz nāvei, līdz pat krusta nāvei” (Flp 2, 8). Arī tādējādi kristieši tiek formēti augstam līmenim, ko komentēja sv. Jānis: “No tā mēs pazinām Dieva mīlestību, ka Viņš par mums atdeva savu dzīvību; tā arī mums pienākas savu dzīvību atdot par brāļiem.” (1 J 3, 16) un drosmei, izturībai un uzticībai ticībā, ko komentēja sv. Pēteris, rakstot: “Par to jūs priecāsieties, ja arī tagad, ja tas vajadzīgs, nedaudz skumstat dažādos pārbaudījumos, lai jūsu pārbaudītā ticība, kas daudz vērtīgāka par ugunī pārbaudītu zeltu, izrādītos teicama, slavējama un godājama, kad parādīsies Jēzus Kristus.” (1 P 1, 6-7)

 

Dažas norādes pārdomām un lūgšanai
  • Kādus darbus un cilvēciskos kontaktus es vienmēr iesāku ar apzinātu lūgšanu, vēršanos pie Dieva? Vai ir kādas dzīves izpausmes, kuras es bieži aizmirstu iesākt ar lūgšanu? Vai dzīves gaitās ir bijušas kādas darbības vai tikšanās, kurām kā pamatu vispirms lieku lūgšanu? 
  • Kāds Bībeles fragments, notikums, Mozus vai praviešu grāmata man ir mīļāka un vairāk pazīstams Vecās Derības pravietiskais stāsts par Jēzu Kristu, pie kura man patīk  atgriezties  to pārdomājot, vai kuru es izmantoju sarunās ar citiem cilvēkiem?
  • Kāda ir mana apziņa par to, ka dzīve notiek Dieva, eņģeļu un svēto acu priekšā un, ja vajadzētu, arī pie manis kā dzīvi varētu nostāties Mozus, Elijs, mans svētais kristības vārda aizbildnis vai eņģeļi? Vai es līdzīgi tam, kas notika pārveidošanās laikā, uztveru Svētajos Rakstos teikto: “Dievā mēs dzīvojam un kustamies, un esam…” (sal. Apd 17, 28)? Ko tas man saka par “robežu” starp dzīvi virs šīs zemes un Dieva Debesīs?
  • Kādu dzīves notikumu es dēvētu par savu privāto Tabora kalna notikumu, par savas dzīves epifāniju (Kunga Dieva parādīšanos)? Kā es to šodien saprotu – pie kādiem turpmākiem notikumiem Dievs gatavoja mani toreiz, pateicoties piedzīvotajam?
  • Vai es būtu spējīgs dzīves gaitas sadalīt posmos, ņemot vērā savas dzīves “epifānijas kalnus”? Vai tur būtu vairāk “pārveidošanās kalnu”, “Golgātas kalnu” vai “Debeskāpšanas kalnu”?
  • Kurš no Jēzus dzīves periodiem – Svētā Rožukroņa gaismā – man ir dārgāks: priecīgā daļa, gaismas daļa, sāpīga daļa vai tomēr godības pilnā daļa? Kā to argumentētu?
  • Kāda lūgšana vai grāmata, vai Baznīcas liturģija, vai vispār ticības izpausme ieved mani Dieva “mākonī”, Dieva noslēpumā?
  • Kādos Baznīcas dzīves apstākļos vai kāda garīdznieka kalpošanā es līdz šim visskaidrāk esmu sadzirdējis Tēva balsi sakām: «Jēzus ir mans mīļais Dēls, Viņu klausi!»” (sal. Lk 9, 35)?

 


 

Iesākdams no Mozus un visiem praviešiem,

[Jēzus] tiem izskaidroja visus Rakstus, kas par Viņu bija uzrakstīti.

(Lk 24, 25)